Flexibla solpaneler 45W för husbil GGFM-NBSS45-20A PERC 260303
Produktbeskrivning
Dream-seriens solpaneler använder GO solarvs senaste patenterade inkapslingsteknik för att förbättra solpanelernas integritet. De är mycket styva, lätta, stöttåliga och har utmärkt värmeavledning. Efter inkapsling väger DREAM-panelerna endast 40 % till 50 % av samma glasinkapslade paneler, vilket gör dem mycket lämpliga för användning i solcellssystem för husbilar. Tester har visat att även när de installeras på taket av ett fordon som körs i höga hastigheter och upplever kraftiga vibrationer, kommer Dream-seriens solpaneler inte att utveckla dolda sprickor vid långvarig användning.
Viktiga funktioner
-
Galliumdopad teknologiFörbättrad ljusabsorptionseffektivitet för högre omvandlingseffektivitetLägre LCOE och BOSLätt design med transparent bakpanel för enkel installation och minskade BOS-kostnader.Moduleffekten ökas vanligtvis med 5–25 %, vilket resulterar i en betydande minskning av LCOE.Skydd mot PID/lågt LIDFärre skuggningseffekter för heta punkterLägre temperaturkoefficient
Produktparametrar
Ytmaterial
| Mekaniska parametrar | |
| Cellkonfiguration | 4×16 |
| Kopplingsdosa | Encells kopplingsdosa, två dioder |
| Utgångskablar | 4 mm², De positiva och negativa elektroderna är båda 900 mm |
| Glastyp | |
| Ram | Anodiserad aluminiumlegeringsram |
| Nettovikt | 12,6 kg |
| Storlek | 1567*553*30mm |
| Elektriska prestandaparametrar | |
| Celltyp | TOPCON monokristallin |
| Modell | GSMO-YWET250-20A |
| Standardeffekt | 261W |
| Toppspänning (Vmp) | 20,36V |
| Toppström (Imp) | 12,82A |
| Spänning i öppen krets | 21,80V |
| Kortslutningsström | 13.37A |
| Teststandarder | STC: AM1.5 1000W/m² 25℃ |
| Arbetsparametrar | |
| OTR | - 40℃— +80℃ |
| Effekttolerans | ±2% |
| Systemspänning | DC1000V |
| Maximal säkringsklassning | 20En |
| Nominell temperatur | 45±2℃ |
| Säkerhetsklass | Klass II |
| Brandmotståndsklassificering | Klass C |
| Lastkapacitet | |
| Statisk belastning framtill | 3600Pa |
| Bakre statisk belastning | 2400Pa |
| Hagelpåverkanstest | Diameter: 25 mm, Slaghastighet: 23 m/s |
| Temperaturkoefficient | |
| TC-kraft | - 0,30 %/℃ |
| TC-spänning | - 0,28 %/℃ |
| TC-ström | +0,05 %/℃ |
Produktvisning

Fråga nu!
För frågor om våra produkter eller prislista, vänligen lämna din e-postadress till oss så kontaktar vi dig inom 24 timmar.








![[Produktbild 03] 710-365 105W svartbaksida böjd kort GGFM-NBSS45-20A PERC.jpg](https://ecdn6-nc.globalso.com/upload/p/4466/image_other/2026-03/product-image-03-710-365-105w-black-back-curved-board-ggfm-nbss45-20a-perc.jpg)