0102030405
King Kong NC-serien solpaneler 300W 20V PERC 260302
Produktbeskrivning
Kingkong EC-serien består av standardiserade monokristallina solcellsmoduler med TOPCON-solceller, vilket ökar effekten per ytenhet. Dessa hållbara moduler är byggda med härdat glas och en ram av aluminiumlegering och erbjuder stark mekanisk prestanda och fungerar stabilt i olika miljöer med hög effektivitet. De uppvisar också minimal effektförsämring – de bibehåller minst 90 % av den ursprungliga effekten efter 10 år och 80 % efter 20 år. Med utmärkt tillförlitlighet och långsiktig prestanda är de idealiska för en mängd olika tillämpningar.
Produktparametrar
| Mekaniska parametrar | |
| Cellkonfiguration | 5×8×2 |
| Kopplingsdosa | Delad kopplingsdosa,Ttre dioder |
| Utgångskablar | 4 mm², De positiva och negativa elektroderna är båda 300 mm |
| Glastyp | 3,2 mm härdning, ultravit |
| Ram | Anodiserad aluminiumlegeringsram |
| Nettovikt | 16,3 kg |
| Storlek | 1510*970*35mm |
| Elektriska prestandaparametrar | |
| Celltyp | TOPCON monokristallin |
| Modell | GSMO-YWET300-20A |
| Standardeffekt | 300W |
| Toppspänning (Vmp) | 22,01V |
| Toppström (Imp) | 13,63A |
| Spänning i öppen krets | 26,41V |
| Kortslutningsström | 14.23A |
| Teststandarder | STC: AM1.5 1000W/m² 25℃ |
| Arbetsparametrar | |
| OTR | - 40℃— +80℃ |
| Effekttolerans | ±2% |
| Systemspänning | DC1000V |
| Maximal säkringsklassning | 25A |
| Nominell temperatur | 45±2℃ |
| Säkerhetsklass | Klass II |
| Brandmotståndsklassificering | Klass C |
| Lastkapacitet | |
| Statisk belastning framtill | 3600Pa |
| Bakre statisk belastning | 2400Pa |
| Hagelpåverkanstest | Diameter: 25 mm, Slaghastighet: 23 m/s |
| Temperaturkoefficient | |
| TC-kraft | - 0,30 %/℃ |
| TC-spänning | - 0,28 %/℃ |
| TC-ström | +0,05 %/℃ |
Produktutvidgning
I takt med att den globala energistrukturen accelererar sin omvandling mot renlighet och låg koldioxidutsläpp, går solcellsindustrin (PV), som den viktigaste pelaren inom förnybar energi, in i en kritisk cykel av teknologisk iteration. TOPCon-tekniken (Tunneling Oxide Passivated Contact) har blivit den absoluta mainstreamen inom solcellsområdet tack vare dess omfattande fördelar med hög effektivitet, stabilitet och ekonomi. Enligt TrendForces prognos kommer TOPCon-cellproduktionskapaciteten att nå cirka 967 GW i slutet av 2025, vilket motsvarar 83 % av den globala totala cellproduktionskapaciteten, med en faktisk produktion på cirka 580 GW. I mars 2025 har TOPCons andel av Kinas solcellsproduktion nått så högt som 86,9 %, vilket vida överstiger andra tekniska vägar. Vi är djupt engagerade inom solcellsområdet med fokus på forskning och utveckling, produktion och anpassning av TOPCons icke-standardiserade solpaneler. Med hjälp av de senaste tekniska framstegen inom branschen efter juni 2025 bryter vi begränsningarna hos standardiserade produkter och erbjuder skräddarsydda solcellslösningar för globala kunder med olika scenarier och behov.
Fråga nu!
För frågor om våra produkter eller prislista, vänligen lämna din e-postadress till oss så kontaktar vi dig inom 24 timmar.








