Flexibla solpaneler i mjuk guld-serien 190W20VPERC monokristallina
Produktbeskrivning
Med unik förpackningsteknik för böjningskomponenter är dess struktur stabil, böjningskurvatur upp till 270°/m, låg vikt, kan användas för installation av böjda ytor, vilket förbättrar installationskraften. Ytan är inkapslad med ETFE-material, UV-skyddande, korrosionsskyddande, med starkare väderbeständighet och längre livslängd.
Solceller kan väljas från PERC eller TOPCON.
Viktiga funktioner
-
Galliumdopad teknologiFörbättrad ljusabsorptionseffektivitet för högre omvandlingseffektivitetLägre LCOE och BOSLätt design med transparent bakpanel för enkel installation och minskade BOS-kostnader.Moduleffekten ökas vanligtvis med 5–25 %, vilket resulterar i en betydande minskning av LCOE.Skydd mot PID/lågt LIDFärre skuggningseffekter för heta punkterLägre temperaturkoefficient
Produktparametrar
Ytmaterial
| Mekaniska parametrar | |
| Cellkonfiguration | 4×16 |
| Kopplingsdosa | Encells kopplingsdosa, en diod |
| Utgångskablar | 4 mm², De positiva och negativa elektroderna är båda 400 mm |
| Ytmaterial | |
| Ram | Ingen ram |
| Nettovikt | 2,9 kg |
| Storlek | 1420×710×2 mm |
| Elektriska prestandaparametrar | |
| Celltyp | PERC monokristallin |
| Modell | GGFM-YWSS190-20A |
| Standardeffekt | 190W |
| Toppspänning (Vmp) | 19,5V |
| Toppström (Imp) | 9,67A |
| Spänning i öppen krets | 24,17V |
| Kortslutningsström | 10.51A |
| Teststandarder | STC: AM1.5 1000W/m² 25℃ |
| Arbetsparametrar | |
| OTR | - 40℃— +80℃ |
| Effekttolerans | ±2% |
| Systemspänning | DC1000V |
| Maximal säkringsklassning | 20A |
| Nominell temperatur | 45±2℃ |
| Säkerhetsklass | Klass II |
| Brandmotståndsklassificering | Klass C |
| Lastkapacitet | |
| Statisk belastning framtill | 3600Pa |
| Bakre statisk belastning | 2400Pa |
| Hagelpåverkanstest | Diameter: 25 mm, Slaghastighet: 23 m/s |
| Temperaturkoefficient | |
| TC-kraft | - 0,30 %/℃ |
| TC-spänning | - 0,28 %/℃ |
| TC-ström | +0,05 %/℃ |
Produktvisning

Fråga nu!
För frågor om våra produkter eller prislista, vänligen lämna din e-postadress till oss så kontaktar vi dig inom 24 timmar.






![[Webbplatsens huvudbild (design)] 1100-540 105W vit baksida böjningsplatta GGFM-NWSS105-20A PERC.jpg](https://ecdn6-nc.globalso.com/upload/p/4466/image_other/2026-02/website-main-image-design-1100-540-105w-white-back-bending-board-ggfm-nwss105-20a-perc-1.jpg)

